1 Cent Kaç TL?

1 Cent Kaç TL? sorusunun cevabı: Birçok kişi döviz kurlarının anlık olarak takibini sağlarken genellikle 1 birim üzerinden kontrol eder. Örneğin; 1 Amerikan Dolarının güncel kur değeri 18,62 Türk Lirası olarak işlem görmektedir. 1 Amerikan dolarının değerini 100e bölmeniz sonucunda 1 Cent Kaç TL sorusunun cevabına ulaşabilirsiniz. Bu durumda güncel kur farkı ile 1 Cent 0,18 TLye denk gelmektedir. Yani 1 Cent, 18 Kuruştur.

Cent Nedir?

Cent, dünyada birçok ülkenin kullanmış olduğu para birimlerinin alt türüdür. Madeni para konumunda olan Cent kullanan ülkelerin normal para birimlerinin değerinin yüzde birine denk gelecek şekildedir. Cent kelimesinin kökenini incelediğimizde ise Latincede centum sözcüğünden geldiği bilinmektedir. Ayrıca Fransızcada yüz anlamında karşılığı bulunan Cent kelimesi birçok dilde farklı anlamlarla kullanılabilmektedir. Cent kelimesi Türkçeye ise genel kullanımı ile herkesin bildiği biçimde geçmiş ve dolar ya da euro para birimlerinin yüzde birine eşit olması ile bilinir.

Cent Hangi Ülkenin Para Birimidir?

Cent günümüzde birçok ülke tarafından kullanılan para birimerinin alt para birimi türüdür. Ancak hepimizin bildiği gibi dünyada Cent olarak para birimini güncel olarak kullanan ve en ünlü ülke Amerika Birleşik Devletleri olarak biliniyor. Amerikan dolarının 1/100 oranına eşit olan, doların alt para birimi Cent olarak isimlendirilmektedir.

Sevgili arkadaşlar Kosgeb Desteklenen Sektörler makalemize bakmayı unutmayınız.

Amerika Birleşik Devletlerinin yanı sıra ise Avrupa Birliği ülkeleri de madeni para birimi olarak cent kullanmaktadır. Avrupa Birliği ülkelerinde şu an Cent, Euronun alt para birimi olarak günümüzde kullanılmaya devam edilmektedir. Avrupa Birliğinde olmayan ancak güçlü para birimi bulunan İngilterede ise Cent yerine Peni isimli alt para birimi türü günümüzde kullanılmaya devam etmektedir. Amerika Birleşik Devletleri tarafından yapılan sömürge döneminden kalma bir etki ile 1 Cent aslında peni olarak da adlandırılır.

Cent madeni para ve para birimlerinin alt birim türü olarak Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği ülkeleri dışında ise Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda, Jamaika, Tanzanya ve Singapur gibi daha birçok ülke tarafından günümüzde hala kullanılmaya devam ediliyor. Cent hangi ülkenin para birimi olursa olsun, güncel Türk Lirası karşılığını bulabilmek için; ülkenin 1 para biriminin 100 ile bölünmesi sonucunda güncel kur ile Türk Lirası karşılığını kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Eğer Centi Amerikan doları baz alacak olursak;

1 Cent Kaç Türk Lirası eder? 0,18 TL eder. 

2 Cent Kaç Türk Lirası eder? 0,36 TL eder. 

3 Cent Kaç Türk Lirası eder? 0,54 TL eder. 

10 Cent Kaç Türk Lirası eder? 1,8 TL eder. 

25 Cent Kaç Türk Lirası eder? 4,5 TL eder. 

35 Cent Kaç Türk Lirası eder? 6,3 TL eder. 

50 Cent Kaç Türk Lirası eder? 9 TL eder. 

80 Cent Kaç Türk Lirası eder? 14,4 TL eder. 

100 Cent (1 Amerikan doları) Kaç Türk Lirası eder? 18 TL eder. 

1000 Cent (10 Amerikan Doları) Kaç Türk Lirası eder?  180 TL eder. 

1 Dolar toplamda 100 Cent yapar .

0,75 Cent ise 0,13 TL eder

200 (2 Amerikan Doları) Cent 36 TL eder

Cent, günümüzde birçok ülkenin para birimlerinde ana birimlerin alt birimi olarak yüzde bire denk olması için kullanılan para birimi türüdür. Cent, madeni para olarak basılır ve kullanıma sunulur.

Cent, bizim para birimimizde bulunan kuruşun tam olarak diğer ülkelerdeki karşılığıdır. Ancak her ülke para birimi için farklı şekillerde değeri ifade edilir. Genel olarak Dolar ve Euro kullanılan ülkelerde Cent kullanımı bulunmaktadır.

Yorum yapın