2023 KPSS Başvurusu Nasıl Yapılır? Nereden Yapılır?

2023 KPSS Başvurusu Nasıl Yapılır? Nereden Yapılır? sorusunun cevabı: 2023 KPSS başvurusu, ÖSYMnin önceden belirlemiş olduğu KPSS başvuru tarihine göre belirlenen günler arasında gerçekleştirilir. Lisans, ön lisans ve ortaöğretim KPSS oturumları için ÖSYMnin Aday İşlemleri Sistemi üzerinden başvuru tarihleri içerisinde internet sitesinden başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Hangi oturumlara gireceğinizi seçmenizin ardından, oturum sayısı kadar sınav ücretini internet üzerinden veya anlaşmalı bankaların ATMlerinden gerçekleştirerek başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. 

2023 KPSS Tarihleri

2023 KPSS genel kültür ve genel yetenek sınavları ÖSYM tarafından sınav takvimi yayınlanmasıyla birlikte açıklanacak. Tahmini olarak 2023 yılında yapılacak KPSS takvimi:

Verilen tarihler tahminidir.

  • 2023 KPSS Lisans Genel Yetenek, Genel Kültür, Eğitim Bilimleri oturumları 17.09.2023 tarihinde yapılması tahmine ediliyor.
  • 2023 KPSS Lisans Alan Bilgisi 1. Gün Sınavı 23.09.2023 tarihinde yapılması tahmin ediliyor.
  • 2023 KPSS Lisans Alan Bilgisi 2. Gün Sınavı 24.09.2023 tarihinde yapılması tahmin ediliyor.
  • 2023 KPSS Lisans Öğretmenlik Alan Bilgisi (ÖABT) 01.10.2023 tarihinde yapılması tahmin ediliyor.
  • 2023 KPSS Ön Lisans Oturumu 08.10.2023 tarihinde yapılması tahmin ediliyor.
  • 2023 KPSS Ortaöğretim Oturumu 05.10.2023 tarihinde yapılması tahmin ediliyor.
  • 2023 KPSS Din Hizmetleri Alan Bilgisi Oturumu 26.11.2023 tarihinde yapılması tahmin ediliyor.

Her yıl birçok insan meslek edinmek amaçlı veya memuriyet hakkı edebilmek için Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) başvurusunda bulunuyor. Aynı zamanda bu sınavın birçok farklı türü bulunuyor. Bu bağlamda her tür eğitim seviyesi durumu ile birlikte mesleğe bağlı olarak farklılık göstermektedir. Bu bağlamda birçok insan KPSSnin ne olduğunu, KPSS tarihlerini ve nasıl başvurulur sorularının cevabını internet üzerinden araştırmaktadır. Ayrıca üniversite kayıt için gerekli evraklar makalemize göz atabilirsiniz.

kpss-nerede-bavrulur
kpss-nerede-bavrulur

Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) Nedir?

ÖSYM tarafınca düzenlenen ve her yıl kamu kurum ve kuruluşları için personel alımını sağlamak amacıyla gerçekleştirilen bir sınav olarak öne çıkıyor. Adayların mezun olduğu bölüm ile birlikte alınacak kadroları bağlı olarak farklı türler üzerinden yapılan bir sınavdır. Bu bağlamda gerçekleştirilecek olan sınav ile birlikte kadrolar A ve B grubu olarak ikiye ayrılacak şekilde gerçekleştirilir.

Eğitim seviyeniz ve mesleğinize bağlı olarak gerçekleştirilen devlet bünyesi altında memur olabilmek için KPSS sınavı düzenlenmektedir. Kamu kurum ve kuruluşlarına böylelikle nitelikli personel alımı gerçekleşir. Bir sene içerisinde milyonlarca kişi Kamu Personeli Seçme Sınavına giriş yapar. Bazı KPSS sınav türleri her 2 yılda bir yapılırken bazı sınav türleri ise düzenli bir şekilde her sene yapılır. Bu durum lisans, ön lisans ve ortaöğretim mezunu olunmasına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

KPSS Türleri Nelerdir?

KPSS genel olarak puan türleri üzerine ele alınır ve personel atamaları puan türlerine bağlı olarak gerçekleştirilir. Böylelikle hem mesleki yönden hem de eğitim seviyesine bağlı olarak memur kadrolarına yeni personel alımı yapılır. Bu bağlamda 3 farklı türde KPSS puan türü bulunuyor. Bu puan türleri P1, P2 ve P3 olarak ele alınıyor. Her bir puan türü farklı bir alanı göstermekte ve bu alanlar üzerinde KPSS sonuçlarınız bağlamında personel ataması gerçekleşir.

  • KPSS P1 puanı, genel yetenek ve genel kültür puanlarının birlikte alınması ile hesaplanan puan türüdür. Genel yetenek puanından %70 ve genel kültür puanından ise %30 üzerinden hesaplama yapılarak belirlenir.
  • KPSS P2 puanı, genel yetenek puan türünden %60 ve genel kültür puanından ise %40 alınarak hesaplama yapılır.
  • KPSS P3 puan türünde ise genel yetenek ve genel kültür puanları eşit oranda ele alınarak hesaplanır. Bu puan türü yalnızca KPSS lisans adayları için gerçekleştirilir.

KPSS başvurusu yapacak ve sınava girecek olan kişilerin en az lise veya dengi bir okul türünden mezun olmaları gerekir. Bu bağlamda adaylar; eğitim seviyelerine göre ortaöğretim, ön lisans ve lisans sınavlarına başvuru yapabilmektedir.

Yorum yapın