Anne Kart Başvurusu Nedir? Nasıl Yapılır?

Anne Kart Başvurusu Nedir? Nasıl Yapılır? sorusunun cevabı; Anne Kart aracılığıyla 0-4 yaş arasında çocuğu olan ve İstanbulda yaşayan tüm annelerin şehir içi toplu taşıma araçlarında ücretsiz seyahat edebilmesini sağlayan ulaşım kartıdır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi 0 ila 4 yaş arası çocuğu olan annelere ücretsiz olarak ulaşım olanağı sunmaktadır. Eğer bu 0 ve 4 yaş aralığında çocuğunuz varsa ücretsiz ulaşım için Anne Kart sahibi olmanız gerekiyor. Anneler böylelikle herhangi bir ücret ödemeden toplu ulaşım araçlarını kullanabiliyor. İstanbul Anne Kart, aylık 150 TLye kadar yapılan seyahatlerden ücretsiz olarak faydalanmanızı sağlar.

Anneler, kartların bakiye yüklemesi yapmaları halinde İstanbul Büyükşehir Belediyesine bağlı BNB, Beltur, İspark, İsper, Sosyal tesislerle birlikte çeşitli market ve şehir içi otomatlar gibi birçok alanda alışveriş ve ödeme işlemlerini yapabilecek. İstanbul Anne Kart başvurusu yapacak anneler için detayları bilgiler:

Anne Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

Anne Kart için başvurular, İstanbulKart internet sitesinde bulunan Anne Kart bölümünden, Şimdi Başvur butonuna tıklayarak yapılabilir. Adrese girip, başvuru butonuna basmanızın ardından Online İşlemler menüsünden başvuru işleminize başlayabilirsiniz.

İsteyen kişiler internet sitesi üzerinden Anne Kart başvuru işlemlerini tamamlayabilirken, dileyen kişiler ise bireysel başvurularını İstanbul Kart başvuru noktalarına giderek de gerçekleştirebilir. 

Anne Kart Online Başvuru Nasıl Yapılır?

Anne Kart başvurularında 0 ila 4 yaş aralığında çocuğu bulunan anneler başvuru gerçekleştirebilir. Online başvuru yoluyla Anne Kart edinmek isteyen anneler, aşağıda belirttiğimiz adımları takip ederek başvuru işlemlerini gerçekleştirebilir. Ayrıca Devlet Teşvikleri makalemizi inceleyebilirsiniz.

  • Öncelikle internet tarayıcınız üzerinden online anne kart başvurusunda bulunabilirsiniz. Bunun için İstanbul Kart web sitesinde yer alan Anne Kart bölümünü açın. İnternet üzerinden Anne Kart almak için daha önce kaydı bulunan anneyseniz, e-posta ve şifrelerini girerek bakiyelerini görebilir ve yükleme işlemi yapabilirsiniz.
  • Anne Kart için ilk defa başvuru gerçekleştirecek anneler, siteye giriş yapmalı.
  • Ardından formda bulunan isim, soy isim, uyruk, T.C. kimlik numarası, cep telefonu, e-posta, doğum tarihi, şifre ve güvenlik kodunu girmelerinin ardından Anne Kart kaydını oluşturabilirler.
anne-kart-basvuru
anne-kart-basvuru

Online olarak gerçekleştirilen İstanbul Anne Kart, başvurunuzun ardından PTT kargo aracılığıyla size ulaşacaktır.

Eğer başvurunuzu fiziksel ortamlarda veya beyaz masaya başvurarak yaparsanız, yaklaşık 10 dakika içerisinde İstanbul Anne Karta sahip olabilir ve kullanımına başlayabilirsiniz.

Anne Kart Başvuru Şartları

Anne Kart almak için çeşitli şartlar bulunuyor. Eğer belirtilen şartları taşıyorsanız, Anne Kart başvurusunda bulunarak ücretsiz ulaşım hakkınızdan yararlanabilirsiniz.

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • Annelerin 0 ila 48 aylık (sıfır ve dört yaş) aralığında çocuğu olması
  • İstanbul ili sınırları içerisinde ikamet ediyor olması gerekir.

Bu şartları yerine getiren anneler, Anne Kart uygulamasından yararlanarak çocuklarıyla birlikte ücretsiz olarak İstanbul şehir içi ulaşımında seyahat edebilir. Bu şartlar dışında herhangi bir koşul aranmaksızın uygulamadan faydalanabilirsiniz.

Anne Kart İçin Gerekli Belgeler

  • Son altı ay içerisinde çekilmiş 1 adet vesikalık fotoğraf
  • T.C. kimlik numaranızın üzerinde bulunduğu herhangi bir resmi belge (kimlik, ehliyet vs.)
  • Çocuğunuz ait kimlik kartı ve bilgileri ile anne kart başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin başlatmış olduğu Anne Kart uygulaması yalnızca toplu taşıma araçlarında değil, bakiye yüklemeniz durumunda birçok alanda kullanımı mümkündür. Birçok imkandan yararlanabilir ve sosyal alandaki harcamalarınızın ödeme işlemlerini kolaylıkla para kart gibi kullanarak Anne Kart aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz.

Anne Karta bakiye yüklemek için, İstanbul Kart bakiye işlemi yapılan her noktadan gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca bakiye yükleme işlemlerini İstanbul Kart internet sitesi aracılığıyla da gerçekleştirebilirken, kartta bulunan bakiye bilginizi de öğrenebilirsiniz.

Yorum yapın