Aylık Akbil Ne Kadar? Akbil Nereden Alınır?

Aylık Akbil Ne Kadar? Akbil Nereden Alınır? sorusunun cevabı : Mavi kart olarak da bilinen Aylık İstanbul Kart, yani eski ismiyle akbil; abonman bedeli ve kullanım şartları UKOME tarafından belirlenen aylık abonman ücreti yüklenerek kullanılan İstanbul Kart türüdür.

Aylık Akbil (Mavi Kart) Nereden Alınır?

Aylık Akbil almak için, nüfus cüzdanı ve bir adet son altı ay içerisinde çekişmiş olan vesikalık fotoğraf ile birlikte en yakın İstanbul Kart Başvuru Merkezine başvurarak direkt olarak oradan alabilirsiniz.

Online başvuru yapmak isteyen kişiler ise bireysel.istanbulkart.istanbul bağlantı adresine gidin. Siteye giriş yapmanın ardından üye olmanız gerekiyor. Eğer önceden oluşturmuş olduğunuz bir üyeliğiniz bulunuyorsa, eski kayıt bilgilerinizle giriş yapabilirsiniz. Ardından sitede bulunan başvuru kısmından Mavi Kart seçeneğini seçerek başvuru formunu doldurun. Online başvuru formunu doldurmanızın ardından ödeme kısmına geçebilirsiniz. Online başvurunuzu tamamlamak için internet üzerinden kredi kartı veya banka kartı ile ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz. Ödeme işlemini tamamladıktan sonra Mavi Kartınız, kurum tarafından hazırlandığı zaman PTTye teslim edilir. PTT aracılığı ile başvuru formunda belirtmiş olduğunuz adresinize kartınız teslim edilecektir. Ayrıca maddi durum sıkıntısı çekenler Sosyal Yardım makalemizi inceleyebilir.

Birinci dereceden akrabaların da kart sahibi yerine başvuruda bulunabildiği Mavi Kart fiyatı, ilk kez alacak kişiler için 10 TLdir. Eğer daha önceden almış olduğunuz Mavi Kartı kaybetmiş ve yeniden çıkartmak istiyorsanız, yeniden Mavi Kart alma ücreti 20 TL olarak belirlenmiştir.

Aylık Akbil Yüklemesi Nasıl Yapılır?

İstanbul Kart Mobili akıllı telefonlarınıza ya da tabletinize indirip, QR kod ile veya NFC bakiye yükleme talimatı verebilir ve kartınızda bulunan bakiyenizi de bu uygulama aracılığıyla kontrol edebilirsiniz.

aylık akbil ne kadar
aylık akbil ne kadar

Akbil bakiye yüklemesi yapan bazı market veya büfelerde de akbilinize yükleme yapmanız mümkündür. Kredi kartı veya banka kartı ile yükleme yapmak isterseniz Akbil bakiye yüklemesi yapan marketler komisyon adı altında ufak bir ücret olarak kar payı alabilir. Kar payı alma olayı işletmeye göre değişmektedir. Ayrıca akbil yükleme noktası olan her yerden Mavi Kart için de bakiye kontrolü ve bakiye yükleme işlemleri yapabilirsiniz.

Aylık Akbil Nasıl Yapılır?

Öğrenci akbil veya İstanbul Mavi Kartınızı, online ya da kişisel başvuru şeklinde yapabilirsiniz. İstanbul Kart sitesi üzerinden Online başvuru için; son altı ay içerisinde çekilmiş olan vesikalık fotoğrafınızı yükleyip, online başvuru formuna istenen bilgileri kaydetmenin ardından ödeme işlemini gerçekleştirerek tamamlayabilirsiniz. 

İstanbul Mavi Kart ve 6 TL kargo ücreti son adımda banka kartı veya kredi kartı ile gerçekleştirilebilir. EFT ve Havale ile aylık akbil veya herhangi bir İstanbul Kart başvuru ve bakiye yükleme işlemi gerçekleştirilemez.

Öğrenciler için verilen Mavi Kart başvurusu için, İstanbul Kart başvuru merkezine giderek kayıt esnasında öğrenci belgesi, T.C. nüfus cüzdanı ve fotoğraf ile Öğrenci aylık akbilinizi temin edebilirsiniz.

İstanbul Mavi Kart (Aylık Akbil) Kimlere Verilir?

İstanbul Mavi Kart, eski ismiyle aylık akbil; Türk vatandaşı olup da çıkma izni bulunma suretiyle Türk vatandaşlığından çıkanlar ve 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunun 28 inci maddesince belirtilen alt soyları aylık akbilden yararlanabilir. 18 yaşından küçük ve öğrencilerin İstanbul Mavi Kartı anne ve babaları çocuğu aile kütüklerine kayıt ettirmek için bildirimde bulunma yetkisi bulunan kişilere İstanbul Kart verilir. Bunlar dışında Türk vatandaşı olmayan kişiler ise İstanbul Mavi Kart (aylık akbil) alamazlar.

Aylık Akbil Ücretleri

  • Tam Mavi Kart Aylık Ücreti 602 TL
  • Sosyal Kart Aylık Akbil Ücreti 374 TL
  • Öğrenci Mavi Kart Aylık Akbil Ücreti 109 TL 

Olarak İBB meclisinde UKOME tarafından fiyatlandırmaları belirlenmiştir.

Yorum yapın