Doğalgaz Yardımı Nasıl Alınır Nasıl Başvurulur ?

Doğalgaz Yardımı Nasıl Alınır, Nasıl Başvurulur ? sorusunun cevabı; Ülkemizde belediyeler ve sosyal yardımlaşma ve dayanışma kuruluşları, kış aylarında ısınma masraflarını karşılayamayan hanelere kömür ve odun yardımında bulunuyor. Doğalgaz ile ısınan evler içinse belediye ve sosyal yardım kuruluşlarınca doğalgaz yardımları yapılabiliyor.

Doğalgaz Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kış aylarının yaklaşmasıyla birlikte doğalgazla ısınan dar gelirli ve yoksul aileler, doğalgaz giderlerini karşılayabilmek için çeşitli kuruluşların yardımlarından yararlanabilir. Yaşanan yüksek fiyat artışlarından dolayı doğalgaz faturalarını ödemekte zorlanan vatandaşlar, doğalgaz faturalarının bir bölümünün devlet ve yardım kuruluşlarınca nasıl karşılandığına dair araştırmalar yapmaya başladı. Doğalgaz yardımına ihtiyacı bulunan vatandaşlar; doğalgaz faturaları için yardım almak adına ikamet ettikleri yerin belediyesine ya da belediyeye bağlı olarak faaliyetlerini sürdüren sosyal hizmetler müdürlüklerine başvurabilir. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı da belediyelerde olduğu gibi elektrik, su ve doğalgaz faturalarını ödemekte maddi zorluk çeken vatandaşlara yardımcı olabiliyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı doğalgaz yardımından yararlanmak isteyen kişilerin ikamet ettikleri yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfına başvurmaları gerekir. Ayrıca devlet destekleri kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Belediyelerin doğalgaz faturası yardımına başvuran vatandaşlar, aynı zamanda gıda ve erzak, giysi, mobilya ve ev eşyası yardımı gibi diğer yardımlardan da aynı form üzerinden başvuru yapabilmektedir. Aynı biçimde sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvuran kişiler de Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının şartlı eğitim yardımı, şartlı sağlık yardımı ve elektrik yardımı gibi devlet desteklerine başvurabiliyorlar.

E-Devlet Üzerinden Doğalgaz Yardım Başvurusu

Devlet tarafından sağlanan birçok haneye yapılmaya başlanan doğalgaz yardımı gerçekleştirilen son düzenlemeyle birlikte E-Devlet platformu üzerinden kolay bir şekilde yapılabilir. E-Devlet doğalgaz yardımına başvuru yapmak için; öncelikle E-Devlete giriş yapmanız gerekiyor. Ardından arama çubuğuna Aile ve Sosyal Hizmetler Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti yazın. Bununla birlikte karşınıza Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının sosyal yardımlar için yapılabilen başvuru formu çıkacaktır.

dogalgaz-yardim-nasil-alinir
dogalgaz-yardim-nasil-alinir

Doğalgaz yardımı başvurusu için E-Devlet platformu üzerinden başvurduktan sonra gerekli incelemenin ardından uygun görülmesi halinde düzenli bir şekilde devlet tarafından doğalgaz yardımı alacaksınız. E-Devlet üzerinden yapmış olduğunuz yardım başvurusunu Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardım Başvuru sayfası üzerinden takip edilebilmektedir.

Doğalgaz Yardımı Başvuru Sorgulama

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına gerçekleştirilen doğalgaz yardımı başvurularının uygun olup olmadığını sorgulamak isteyen kişilerin ALO 183 ya da ALO 144 Sosyal Destek hatlarından birini aramaları gerekir.

Belediyeye doğalgaz, su ya da elektrik faturaları için yardım alabilmek adına yapılan başvuruların ise sorgulama işlemlerini belediyelere ait ALO 153 hattını aramalarını gerekir. Vatandaşlar, başvurdukları belediye ya da sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı ile iletişime geçme suretiyle de başvurularının onaylanıp onaylanmadığına dair bilgileri takip edebilir.

E-Devlet üzerinden veya internet üzerinden herhangi bir platform üzerinden yapılan başvuruların sorgulama işlemleri şu anda yapılmamaktadır.

Doğalgaz Yardımı Başvuru Formu

Belediyelerin ya da yardım kuruluşu olarak hizmet eden vakıfların doğalgaz yardımına başvurmayı düşünen ihtiyaç sahibi vatandaşların öncelikle gerekli doğalgaz yardım başvuru formu doldurmaları gerekiyor. Bu formlar, kişinin aylık kazancına, mesleğine, gelir ve giderlerine, aylık fatura ödemelerine dair bazı sorulardan oluşmaktadır. Belediye değerlendirme kurulu ya da vakıfların mütevelli heyeti, başvuruyu yapan kişinin sorulara verdiği cevapları ve başvuru sahibi tarafından teslim edilen belgeleri incelemenin ardından yardım edilecek kişilere dair karar veriliyor.

Bu formlar ile başvuru yapacak kişilerin yardıma muhtaçlık durumlarının tespit edilmesi amaç ediniyor. Bu yüzden de doğalgaz, su veya elektrik yardımı ve diğer yardımlardan yararlanmayı düşünenlerin, formlarda belirtilen sorulara doğru yanıt vermeleri gerekir.

Yorum yapın