Dünya günü nedir

Dünya günü nedir sorularının cevabı: 22 Nisan Dünya Günü olarak adlandırılan, ilk olarak San Francisco’da 1969 yılında hazırlanan Ulusal UNESCO Dünya Konferansında John McConnell adlı kişi dünyamızın yaşamı ve güzelliğini kutlayarak yaşanılan çevresel tehditlere karşı durmak için fikri ortaya atmıştır.

John McConnell, Dünya Günü adlı  kutlamaları için zaman olarak ekinoks (gece ve gündüzün eşit olduğu) zamanı yani 21 Mart’ı düşünmüştür. Sonra ise çevre sıkıntılarımıza tepki veren çoğunluk, Wisconsin Senatörü Gaylord Nelson’un yardımı ile ve Denis Hayes’in organizatörlüğünde 22 Nisan 1970 günü ilk Dünya Günü olarak tanıtılmıştır. Bu kutlamalara nerdeyse 20 milyon kişi katılmış, birçok konferans  organize ederek, çevre sıkıntılarına tepki vererek ABD’nin ilk  ‘Temiz Hava Yasası’ ve ‘Temiz Su Yasaları’ düzenlenmiştir. .

Dünya Günü Nedir

anlam veremediğim gün. örneğin babalar gününde diğer insanlar babaları kutlar, anneler gününde diğerleri anneleri kutlar, kadınlar gününde ise erkekler,  peki dünya günü nedir ?  kimler kutlaması gerekiyor?  dünya günü kutlamalarına 1990’da central park’a giden kişilerin yüzünden oluşan çöp miktarı 100 tondur.

Barış eylemcisi john mcconnell’in düşüncesi üzerine 1970’ten yapılan kutlama.

Dünya Günü sadece google tarafından kutlanılan gün.

Google Arama’da Dünya Gününü Kutlama

Dünya Günü kutlaması sadece o değil! Doodle, Google Arama’nın ötesinde tıklayarak, Dünya Doğal Hayatı Koruma Vakfı’yla birlikte yaban hayatı koruma, Okyanus Ajansı ile mercan resifinin güvende tutulması gibi önemli koruma çabalarını destek verme dahil olmak üzere gezegenimizi daha iyi güvenli hale getirme konusundaki görevinize yardımcı olacak basit Earth Günü ipuçlarını bulabilirsiniz. Ve Jane Goodall Enstitüsü ile yağmur ormanlarının güvenli halde tutulması.

Dünya Günü için Doodle düzenleyen Google, Dünya Günü’ne tavsiyeleri anasayfasında  belirtti. İşte o tavsiyeler şu şekilde:

  •  ışıkları söndürmeyi unutmayın.
  •  bir ağaç ekin.
  •  yürüyün, bisiklete binin veya toplu taşımayla gidin. Veya .çevrenizdekilerle aynı aracı paylaşın.
  • sebze meyveye ve yerli ürünlere ağırlık vererek emisyon ve atık oranınızı azaltabilirsiniz.

Yorum yapın