Dünyanın En Hızlı Arabası

Dünyanın En Hızlı Arabası sorusunun cevabı: Otomotiv sektörü her geçen gün yüksek teknolojilerle birlikte gelişmeye devam ediyor. Otomobil üreticileri, üretmiş oldukları arabaları çeşitli özelliklere sahip olmaları üzerinden geliştirmeye çalışıyor. Bu özelliklerin başında ise arabaların saatte ulaşabildikleri maksimum hız geliyor. Arabaların ulaşabildikleri saatteki maksimum hızları, trafikte bulunan çoğu günlük araba kullanıcısı için önemsizdir. Ancak bazı otomobil tutkunları, otomobillerin ulaşabildikleri hız değerleriyle çok yakından ilgileniyor.

Böylelikle otomobil üreticileri de hem yarışlar için hem de yüksek hız tutkunları için maksimum hız değerlerine ulaşan otomobil modelleri geliştiriyorlar. Günümüzde otomobillerin ulaşabildiği hız değerleri, oldukça yüksek seviyelere gelmiş durumda. Hatta bu değerler, hızlı bir şekilde ilerleyen teknoloji sayesinde her geçen gün artış göstermeye devam ediyor.

Özellikle spor otomobil modelleri üreten firmalar, yüksek hıza ulaşma konusunda çok başarılı işlere imza atıyorlar. Birçok sektörde olduğu gibi hızlı otomobil sektöründe de üretici firmalar arasında ciddi bir rekabet söz konusu. Bundan dolayı birçok yüksek hız tutkunu, dünyanın en hızlı arabası hangisi olduğuna dair merak içinde oluyorlar.

Bu konuda net olarak bir otomobil modelini belirtmek pek mümkün değildir. Çünkü yapılan bazı hız testlerine göre üretilen otomobil modelleri, birbirlerine üstünlük sağlamaktadır. Bundan dolayı yazımızın devamında çeşitli hız testlerini göz önünde bulundurarak sizler için dünyanın en yüksek hızlı otomobil modelleri listesini derledik.

Söz konusu dünyanın en hızlı arabaları listesinde geçmiş yıllarda üretilen otomobil modellerinden yeni otomobil modellerine kadar birçok farklı arabayı göreceksiniz. Bu otomobiller, belirttiğimiz üzere tamamen tarafsız hız testleri sonucunda ortaya çıkan bilgilere göre listelenmiştir.

dunyanin-en-hizli-arabasi-ne
dunyanin-en-hizli-arabasi-ne

 

SSC Tuatara

Amerikada bir otomobil üreticisi firma olan SSC tarafından üretilen SSC Tuatara, dünyanın en hızlı arabası listesinde ilk sırada bulunuyor. Aracın tasarımı, Jason Castriota ile ortak çalışma ile tasarlandı. 2011 yılında konsepti hazırlanmaya başlanan otomobilin konsept çalışmasının tamamlanması yaklaşık 3 yıl kadar sürdü. Ancak, pandemi nedeniyle aracın üretim süreci biraz yavaşlamış oldu.

Sayın Sambilgi takipçileri; bu yazıya ek olarak Dünyanın En Pahalı Arabası yazımıza göz atabilirsiniz.

Dünya genelinde şu anda 3 adet Tuatara bulunurken 2022 yılının sonuna kadar bu sayının 25 olması planlanıyor.

Aracın alışılmışın dışında bir donanıma sahip olmasından bahsedecek olursak; araçta 5.9 litrelik ve çift turbo V8 motor kullanılıyor. İngiliz pilot Oliver Webb tarafından aracın testi yapıldı ve araç 508 km/s hızına ulaşabiliyor. Saatte 500 kilometre hızın üzerinde olması bu aracın şüphesiz ki dünyanın en hızlı arabaları arasında her almaya hak kazanıyor.

Bugatti Chiron SuperSport

Listede bulunan bir diğer otomobil ise İtalyan asıllı araba üretim firması Bugattinin Chiron Sport modelidir. Bu araç, 2018 yılında Cenevre Otomobil Fuarında ilk tanıtımı gerçekleştirildi. Modelin tam adı Chiron SuperSport 300+ olan bu aracın üretilme amacı ile saatte 300 mil barajını geçebilmesidir. 

Yapılan testler sonucunda, araç bu hedefine ulaşmış görünüyor. Çünkü bu testlerin sonucunda araç; 490 km/s hıza ulaşabildi. Bunun yanı sıra araçta 420 km/s hız sınırlandırması da bulunuyor. Bu akıl almaz yüksek hız göstergesi Bugattinin adeta bir yer uçağı ürettiğini gözler önüne seriyor.

Aracın donanımını inceleyerek olursak eğer, arabada dört adet turbo şarjlı W16 motor bulunuyor. Araç temel olarak standart Chiron modeli ile çok benziyor olsa da Chiron SuperSport yarış pistlerine odaklı üretildiğinden dolayı biraz daha hafif kalıyor. Ayrıca, son derece şık bir görünüme sahip olduğunu da belirtmek gerekiyor.

Hennessey Venom GT

Hennessey Venom GT, Amerikada bulunan Hennessey firması tarafından üretilmektedir. Bu aracın tasarım ve üretim sürecine 2011 yılında başlanıldı. 2013 yılında ise ilk kez üretilen bu araç, çıktığı zamanın en hızlı aracı olarak kayıtlara geçti.

1.244 beygir gücündeki araç içerisinde ikiz turbo şarjlı LS7 V8 Corvette motor bulunuyor. Henessey Venom GT, Kennedy Uzay Üssünde yapılan hız testlerinde 434 km/s hızına ulaştı. Testlerde sağladığı bu hız da 2013 yılında en hızlı araç olma özelliğini kazandırması için yeterliydi.

Yorum yapın