Ehliyet Sınavı Ne Zaman? Ehliyet Sınav Ücreti Ne Kadar?

Ehliyet Sınavı Ne Zaman? Ehliyet Sınav Ücreti Ne Kadar? sorusunun cevabı: Motorlu taşıt kullanabilmek için sürücü belgesi sahibi olmanız gerekiyor. Sürücü belgesi alabilmek için ise ehliyet kurslarına giderek gerekli teorik ve pratik dersleri almanız gerekmektedir. Ehliyet sınavları iki aşamalı olarak yapılmaktadır. Sınavın ilk aşaması yazılı sınav, yazılı sınavdan başarılı bir sonuç alan sürücü adayları, ehliyet sınavının ikinci aşaması olan direksiyon sınavına girerler. Direksiyon sınavında da başarılı olan kişiler sürücü belgelerini almaya hak kazanırlar. Ehliyet kursuna gitmeden ve gerekli ehliyet sınavlarına girmeden sürücü belgesi alamazsınız. Sürücü belgesi bulunmayan kişilerin araç kullanması durumunda ciddi para cezaları uygulanmaktadır.

Ehliyet sınavına girecek olan sürücü adayları heyecanla ehliyet sınavına girmeyi beklemektedir. Ehliyet sınavına girecek olan sürücü adayları için her ayın ilk 10 günü arasında başvuru yapmaları gerekiyor. Direksiyon sınavları Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenene tarihlerde düzenlenmektedir. Ehliyet sınavlarının gerçekleştiği tarihleri sizler için hazırladık. Sınavın ilk aşaması olan ehliyet yazılı (teorik) sınav tarihleri aşağıdaki tablodaki gibidir.

Sınav Başvuru Tarihleri2022 Yılı E-Sınav Tarihleri
1 Mart - 10 Mart ArasıBaşvurunuzun ardından Mart ayı içerisinde sınavınız gerçekleştirilir.
1 Nisan - 10 Nisan ArasıBaşvuru yoğunluğuna göre Nisan ayı içerisinde belirlenen tarihlerde yapılacaktır.
1 Mayıs - 10 Mayıs ArasıSınava başvuru yoğunluğuna göre son başvuru tarihinden itibaren 20 gün içerisinde sınavınız yapılır.
1 Haziran - 10 Haziran ArasıBaşvurunuzun ardından Haziran ayı içerisinde sınavınız yapılır.
1 Temmuz - 10 Temmuz ArasıSınava yapılan başvuru sayısına göre son başvuru tarihinin ardından 15-20 gün içerisinde sınav yapılır.
1 Ağustos - 10 Ağustos ArasıBaşvuru yoğunluğuna göre Ağustos ayı içerisinde MEB tarafından belirlenen tarihte sınav yapılır.
1 Eylül - 10 Eylül ArasıBaşvurunuzun ardından Eylül ayı içerisinde sınavınız yapılır.
1 Ekim - 10 Ekim ArasıBaşvuru yapan kişilerin sayısına göre sınavınız Ekim ayı içerisinde yapılır.
1 Kasım - 10 Kasım ArasıBaşvuru yoğunluğuna göre başvurunuzun ardından 10-20 gün arasında sınavınız yapılır.
1 Aralık - 10 Aralık ArasıSınava başvuru yoğunluğuna göre sınavınız Aralık ayı içerisinde gerçekleştirilir.

Ehliyet Sınavı Tarihleri

Ehliyet sınavlarının tarihleri sürücü adayları tarafından merak edilen konulardan biridir. Ehliyet sınavı iki aşamadan oluşuyor. Öncelikle bir ehliyet kursuna başvurarak eğitim almanız gerekiyor. Ardından ilk olarak yazılı sınava girmelisiniz. Yazılı sınavda başarılı olmanızın ardından direksiyon eğitimi alabilir ve ardından ikinci aşama direksiyon sınavına girebilirsiniz.

Yazılı ehliyet sınavları her ayın ilk 10 günü içerisinde başvuruları yapılır. Başvuru yoğunluğuna göre sınav tarihlerinizi öğrenmeniz mümkündür. Başvurunuzu gerçekleştirmenizin ardından, başvuru yaptığınız ay içerisinde sınava girersiniz. Sınava giren sürücü adayları başarılı olmaları durumunda direksiyon sınavı tarihlerini merak etmeye başlamaktadır.

Ehliyet sahibi olmak için girmeniz gereken direksiyon sınavı tarihleri ise Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirleniyor. Direksiyon sınavları hafta sonları yapılmaktadır. Sürücü kursu direksiyon sınavına gireceğiniz tarih için sizlere bilgi verir. Sınav tarihleri, sınavın yapılacağı ilde bulunan Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından belirlenir.

Ehliyet Sınav Ücreti Ne Kadar?

Sürücü belgesi sahibi olmanız için ehliyet sınavlarına giriş yapmanız gerekiyor. Ehliyet sınavında girecek olan sürücü adayları 2022 yılı içerisinde ehliyet sınav ücretlerini merak ediyorlar. Yıllara göre farklılık gösteren sınav ücretlerini sizler için hazırladık. Ehliyet sınav ücretleri MEBe ödenmektedir. Ehliyet sınavı ücretleri şu şekildedir;

İlk defa ehliyet alacak sürücü adayları içi Teorik Sınav 130 TL olmaktadır.

Direksiyon sınavına girecek olan sürücü adayları ise sınav için 160 TL ödeme yapması gerekmektedir.

Yorum yapın