Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Konut Desteği

Eşi vefat etmiş kadınlara konut desteği sorusunu merak edenler için ayrıntılı şekilde inceleme yaptık sizlere yazımızda anlatmaya çalıştık, göz atabilirsiniz:

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Eşi vefat etmiş kadınlara yönelik konut yardım destek uygulaması kapsamında 2 bin 23 tane konut temin edeceklerini söyledi. Toplam 607 milyon lira bütçemiz ile hane başına  düşen 300 bin lira yardım destek paketi vereceğiz diye açıklamada bulundu.

Bakan Yanık, konut projesinden eşi vefat etmiş ve 18 yaş altı en az 3 çocuklu ailelere sahip olan sosyal yardım desteğinden faydalanacağını ve kadınların yararlanabileceğini söyledi.

Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Konut Yardım Destek Projesi kapsamında belediyeler ve illerdeki hayırseverlerle iş birliği halinde olacaklarını belirten Bakan Yanık, Eşi vefat etmiş ve sosyal yardım programı faydalanacak kadınlarımıza yönelik konut projesini hayata geçecek. Yardım Paketi Desteğimizi konut yapımı veya satın alma seçenekleriyle iki farklı şekilde gerçekleşeceği söylendi. Konutlar 80 metrekare olacak biçimde inşa edilecek olması biliniyor. Konutların satın alınması halinde ise bu seçeneğe yakın olanlar tercih edilmesi söyleniyor. Bakanlık olarak konut başına 300 bin TL destek vereceği söylenirken, ihtiyaç olan kaynak belediyeler ve hayırseverler tarafından karşılanacak olması biliniyor. Konutların mülkiyeti Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarının (SYDV) olması söyleniyor. Hak sahiplerine bedelsiz kullanım hakkı vereceğiz denmekte.

HANE BAŞINA 300 BİN TL DESTEK

Bakan Yanık, konut projesi kapsamında belediyeler ve hayırseverlerle iş birliği halinin sürdüğünü söyleyerek, Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Konut Yardım Destek Programı kapsamında 2 bin 23  konut verecekleri biliniyor. Toplam 607 milyon lira bütçemiz ile hane başına 300 bin lira yardım desteği vereceklerini söylemekte. Programın başta büyükşehir belediyeleri olmak ile belediyeler ve hayırseverlerle iş birliği içerisinde başlamasına yönelik 78 SYDVmize bilgi verdiğini söyledi. Şimdi ye kadar Osmaniye, Kahramanmaraş, Samsun ve Bingöl dahil olmak ile 4 ilde iş birliği protokolü imzalandığı biliniyor. Öte yandan projenin başlanması için 67 SYDVmiz ise arsa temini, proje uygulamaları, proje maliyeti için ilave ek kaynak protokol hazırlıklarına hali hazırda devam ediyor olduğu söyleniyor.

DESTEKTEN YARARLANMA KOŞULLARI BELİRTİLDİ

Bakan Yanık, Yardım destek programından fayda sağlamak için; Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmakla birlikte, 3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu kapsamında faydalanıcısı olmak olduğu, eşi vefat etmiş, 18 yaş altında en az 3 çocuklu aile özelliği bulunmak kaydı ile diğer eşi vefat etmiş çok çocuklu aile olması durumunda, konutların inşa edildiği ilde ikamet etmek, Bakanlığın Sosyal Konut Projesi de dahil yaşama destek yardımı programı kapsamında devam edilen ev yapım ile ilgili yardımından destek almamış olmak şartı vardır.

Yorum yapın