Sayısal Meslekler

Sayısal Meslekler sorusunun cevabı: Bilim, teknoloji, iş dünyası, perakende, sağlık ve daha birçok alan matematiğin geniş uygulanabilirliğinden faydalanabilir. Dünyaca ünlü bilim Üniversitesindeki yapay zeka ve analitik programlarının baş öğretim üyesi profesörün açıkladığı gibi, matematik alanında ileri derecelere sahip profesyoneller, temel becerilerdeki ustalıkları, özellikle de eleştirel düşünme ve problem çözme konusundaki uzmanlıkları nedeniyle oldukça tercih edilmektedir. Sayısal bölümünü tercih eden öğrenciler, matematiği çok severler ve bu bölümden mezun olurken yine alanında bir meslekle uğraşmak isterler, sayısız ve sınırsız bir alan sizleri beklemektedir.

Bazı matematik bölümlerinden mezun olan sayısal alanlarından mezun olan öğrenciler, matematik araştırmaları gibi akademik alanlarda kariyer yapmaya devam ederken, diğerleri endüstride çok çeşitli alanlarda kariyer yapmaya devam ediyor. Yapılan araştırmalara göre endüstride çalışmak akademide çalışmaktan çok daha yaygın hale geldi.

Bu alanda çok çeşitli işler mevcut ve eğer izin verirseniz olasılıklar neredeyse sınırsız. Teknoloji tutkusu olan matematikçiler bilgisayar programlama, yazılım geliştirme ve veri bilimi gibi alanlarda ödüllendirici kariyerler bulabilirler. Diğerleri muhasebe veya finans sektörüne girebilir ya da sağlık sektörüyle ilgileniyorlarsa tıp bilimcisi olabilirler. En önemli hedeflerden biri ise Doktor olabilmektir.

sayisal-meslekler
sayisal-meslekler

 

Sayılarla aranız iyiyse, ve matematiği seviyorsanız bu 9 potansiyel mesleğe göz atın. Sizlere son yıllarda araştırılıp en çok kazanan meslekleri sıralayacağım,

 

 • Veri Analizi veya Araştırma Yürütme Uzmanı


  Veri konusunda uzmanlaşmış analistler, firmaların zor sorunları araştırmasına, verimsizlikleri tespit edip düzeltmesine ve bilinçli, veriye dayalı iş seçimleri yapmasına yardımcı olmak için sofistike matematiksel ve analitik teknikler kullanır. İş trendlerini, modellerini ve projeksiyonlarını üst düzey yöneticilere başarılı bir şekilde açıklamak için, veri setlerini değerlendirmek üzere genellikle istatistiksel yöntemler kullanırlar.

 

 • Yazılım Geliştiricileri

  Uygulama ve yazılım kodları bilgisayar programcıları tarafından yazılır ve test edilir. Kodlayıcılar yeni kod satırları yazmaktan daha fazlasını yapar; ayrıca hataları düzeltir, yeni özellikler ekler ve eskilerini geliştirirler. Bilgisayar programcıları genellikle C++ ve Java gibi birçok programlama dilini güçlü bir şekilde kavrar ve matematiksel kavramlar hakkında geniş bir anlayışa sahiptir. Bilgisayar mühendisliğinden çok daha fazlasını yaparlar, yazılım mühendisi olabilirler.

 

 • Meslek Ekonomi Uzmanı

  Bu alandaki analistler, bankacılık, emeklilik fonları, yatırım fonları, menkul kıymet işletmeleri, sigorta şirketleri ve diğerleri dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere çeşitli finansal hizmetlerin değerlerini değerlendirir. Firmanın geleceğini daha iyi anlamak için hem güncel hem de geçmiş finansal verileri analiz etmekten, ekonomik ve iş trendlerini araştırmaktan ve kurumsal liderlere danışmaktan sorumludurlar. Portföy yöneticileri, fon yöneticileri, yatırımları derecelendiren analistler ve risk analistleri, finansal analiz alanının birçok alt kümesinden yalnızca birkaçıdır. Basit bir ekonomi uzmanı bugün ülkemiz şartlarında gerçekten dolgun maaşlarla çalışmaktadırlar.

 

 • İstatistikçi

  Birçok farklı sektör, iş dünyası, mühendislik ve bilimler gibi çeşitli alanlardaki sorunları ele almak için yeni matematiksel teoriler ve yöntemler kullanan ve yaratan istatistikçilerin uzmanlığına ihtiyaç duyar. Bu uzmanlar bilgi toplamak için testler, kamuoyu yoklamaları ve anketler oluşturur, ardından sonuçları analiz eder ve bulgularını kamuoyuna sunar. Örneğin, yeni ilaçların etkinliğini değerlendirmek için istatistikçiler kimyagerler, malzeme bilimciler ve kimya mühendisleri ile işbirliği yapabilirler.

 

 • Aktüer

  Aktüerler matematiksel modelleme, istatistiksel analiz ve finans teorisini kullanarak risk ve belirsizlikle ilişkili parasal maliyetleri hesaplarlar. Ayrıca, bu tür risklerin finansal etkisini azaltmaya yardımcı olmak için müşterilere ve şirketlere politika oluşturma şeklinde yardım sağlarlar. Sigorta sektörü, iş, matematik ve istatistiksel ve modelleme araçlarında çok bilgili olması gereken aktüerlere büyük ölçüde güvenmektedir.

 

 • Ekonomist

  Ekonomistler, ürünlerin, kaynakların ve hizmetlerin üretimini ve dağıtımını daha iyi anlamak için veri toplar ve analiz eder, eğilimleri inceler ve ekonomik sorunları değerlendirir. Sağlık, kalkınma, eğitim ve çevre bu uzmanların araştırdığı konulardan sadece birkaçıdır; diğerleri istihdam oranlarına, döviz kurlarına veya ekonomik döngülere odaklanır. Ülkemiz şartlarında malum en çok aranan mesleklerden biridir.

 

 • Yazılım Geliştirici

  Yazılım geliştiricileri, yazılımın kendisini oluşturmaktan sorumludur. Son kullanıcıların gereksinimlerinin derinlemesine bir analizini yaptıktan sonra programı oluşturur, test eder ve yayınlarlar. Bilgisayarlar için uygulamalar geliştirenler ve bilgisayarların çalışmasını sağlayan temel altyapıyı tasarlayanlar gibi çeşitli yazılım geliştirici türleri vardır.

 

Yukarıda saymış olduğum bütün meslekler, sayısal mezunları tarafından bugüne kadar en çok kazandıran meslekler arasına girmiş olup en çok çok tercih edilen meslekler arasında yer almaktadırlar. Sizler de değerlendirip en iyi mesleği kendinize göre seçebilirsiniz.

Yorum yapın