Sosyal Destek Kredisi Nedir? Nasıl Alınır?

Sosyal Destek Kredisi Nedir? Nasıl Alınır? sorusunun cevabı: Sosyal hayatı destek kredisi, insanların ihtiyaçlarının karşılanmasını içeren finansman yöntemlerden biridir. Sosyal hayatı destek kredisi kapsamında mobilya, boya, elektronik, tekstil ve beyaz eşya gibi sektörlerde bulunan firmalarla çeşitli anlaşmalar gerçekleştirilir. Böylelikle yerli üretimin desteklenmesi de sağlanır. Sosyal hayatı destek ihtiyaç kredisinden yararlanmak için en az 3 bin TL, en fazla ise 30 bin TL kredi imkanı mümkündür. Krediden yararlanan kişiler 60 aylık vade ve %0.55 faiz oranıyla avantajlarından da yararlanabilir. Böylelikle hem kişilerin hem de kredinin kullanımı için anlaşılan firmaların nakit para ihtiyaçlarının giderilmesi mümkün hale gelir. Sosyal hayatı destek kredisi faiz oranlarının uygun olmasıyla birlikte ödemeler zorlanmadan tamamlanır.

Sosyal Destek Kredisi Nasıl Alınır?

Sosyal destek kredisine başvurmak için, krediyi almak istediğiniz bankanın en yakın şubesine gitmeniz gerekir. Yetkili çalışanlar, sosyal hayatı destek kredisi almak istediğinizi belirtmenizle birlikte size gerekli yönlendirmeyi sağlar. Farklı kredi seçeneklerini de bankaların internet siteleri ve mobil uygulamalarda sunduğu ayrıcalıklarından yararlanabilirsiniz. Dijitalleşmenin hızla yaygınlaşması ile birçok banka zamandan ve şubeden bağımsız olarak işlem gerçekleştirmenizi sağlar. Böylelikle banka şubesine gitmeye gerek kalmadan kredi başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Dijital bankacılık sayesinde başvurmuş olduğunuz kredi onaylandığı zaman doğrudan mevduat hesabınıza aktarılır. Kredi başvurusu için;

  • Bankanın mobil uygulaması ve ya internet sitesi,
  • Telefon bankacılığı ile müşteri hizmetlerine bağlanarak,
  • ATM
  • SMS

Yöntemlerinden herhangi biri ile kredi başvuru işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. 

Sosyal Destek Kredisini Kimler Alabilir?

Nakit ihtiyaçlarını kısa süre içerisinde gidermek isteyen kişiler, sosyal hayatı destek kredisi için başvuruda bulunabilir. Bankaların kredi sağlaması için belirlemiş olduğu kriterlere uygun olan kişiler, sosyal destek kredisinden yararlanabilir. Bu krediyle birlikte yerli üretim gerçekleştiren firmalar da bankalar ile anlaşma yapmaları halinde bu kredinin avantajlarından faydalanabilir. Sosyal hayatı destek kredisiyle ilgili en doğru bilgileri öğrenmek için, krediyi alacağınız banka ile görüşmeniz gerekir. Ayrıca devlet destekleri kategorisini inceleyebilirsiniz.

destekkredisi
destekkredisi

Sosyal Destek Kredisinden Faydalanmak İçin Gereken Şartlar

Sosyal hayatı destek kredisine başvurabilmek için bankaların belirlediği kriterleri yerine getiriyor olmalısınız. Aylık gelirinizi beyan eden maaş bordrosu ve kredi puanı gibi çeşitli kriterler, krediden yararlanabilmeniz için uygunluk halinizi belirleyen unsurlar arasında yer alır. Gerekli bütün şartları öğrenmek için hangi bankanın kredi olanaklarından yararlanmak istiyorsanız, o banka ile görüşebilirsiniz. Sosyal hayatı destek kredisi sağlayan bankaların uygunluk kriterleri farklılık gösterebilir. Örneğin; Ziraat Bankasında, başvuru sırasında satıcı işletmelerin kendi müşterileri olması gerektiğini bildirir. Aynı zamanda kişiler, bankalarla anlaşmalı olan firmalardan alışverişlerini yapmaları gerekir. Bilgisayar, cep telefonu ve tablet alışverişleri sosyal destek kredisi kapsamında bulunmaz. Banka, gerekli gördüğü hallerde kredi şartlarında değişiklik yapma hakkını bulundurur.

Sosyal Destek Kredisi Nasıl Sorgulanır?

Sosyal destek kredisi sorgulama işlemini, kredi almayı tercih etmiş olduğunuz banka veya bankaların en yakın şubesine giderek yapabilirsiniz. Bankada bulunan yetkili kişi ile görüşerek kredi tutarı, faiz oranları ve ödeme takvimi hakkında bilgi alabilirsiniz. Kredinizi, krediyi alacağınız banka ile anlaşmalı olan firmalarda alışveriş yaparak ihtiyaçlarınızı kolay bir şekilde giderebilirsiniz.

Sosyal Destek Kredi Ödemeleri Gecikirse Ne Olur?

Bankalar, ödemelerin gecikmesi ve aksaması gibi durumlarda ödenmeyen miktar üzerine gecikme faizi uygular. Ödemenin gerçekleştirilmediği her gün, bu faiz borca ek olarak işler. Zamanında ödenmeyen taksitler yalnızca ödeme sürecine değil, sonraki kredi başvurusu işlemlerinde de olumsuz etkiler. Bu durum sizin kredi notunuzu düşüren faktörler arasındadır. Gecikme faizinin işlemeye devam ettiği esnada, krediyi alan kişiye ihtarname gönderilir. İhtarnamede belirtilen süre bitiminde ödeme gerçekleşmezse banka tarafından yasal süreç başlatılır. Bu tür süreçlerle karşılaşmamak için kredi taksitleri belirlenen geri ödeme planına uygun şekilde gerçekleştirilmeli.

Yorum yapın