Türkiye Kart Nedir? Nasıl Kullanılır? Nereden Alırım?

Türkiye Kart Nedir? Nasıl Kullanılır? Nereden Alırım? sorularının cevabı; Ülkemizin tüm şehirlerinde kullanılabilecek toplu taşıma kartı ile ilgili uzun süredir yapılan çalışmaların sonuçlarında netlik oluşmaya başladı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının ulusal akıllı ulaşım sistemi kapsamında tek kart kullanımı dönemi yaklaşıyor. Türkiye Kart olarak kullanılacak ve tüm şehirlerdeki toplu taşıma araçlarında geçerli olacak bu kart hakkında detaylı bilgileri ve kullanım alanlarını yazımızın devamında belirttik.

Türkiye Kart Nedir?

Türkiye Kart, tüm şehirlerde toplu ulaşım araçlarında farklı kart uygulamasını ortadan kaldıracak, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının tek kart modeli olarak kullanılacağı ulusal bir akıllı ulaşım projesidir.

İstanbulda toplu taşımada İstanbulkart veya bilinen diğer ismiyle AKBİL, Ankarada Ankarakart ve İzmir de ise İzmirim Kart toplu taşıma araçlarında kullanılıyordu. Her farklı bir ile gittiğinizde o ile ait toplu taşıma kartını almak ve bakiye yükleme işlemi yaptırmak oldukça uğraştırıcı bir durum olarak karşımıza çıkıyordu. Ayrıca kosgeb destekleri makalemizi inceleyebilirsiniz.

Bu karışıklığın önlenmesi için ülkemizde tek bir ulaşım kartı olarak hizmete sunulacak Türkiye Kart projesi başlatıldı. Türkiye kartlar herkese özel olarak alınabilir olmasıyla birlikte kart üzerinde herkesin kendi adına dair bilgiler bulunacak. Toplu ulaşım araçlarının kullanımı da bu kart ile sağlanacak ve 81 ilde geçerli olacak.

Türkiye Kart’ın Özellikleri

  • Banka hesaplarına gerek duyulmadan Türkiye Kart ile alışverişlerde ödeme işlemleri gerçekleştirilebilecek.
  • Kişi, istediği zaman kart içerisinde bulunan bakiyesini en yakın noktadan çekebilecek.
  • Her şehirde trafik yönetim merkezleri kurulacak ve karayolu üzerinde bulunan kameralar tarafından toplanan bilgiler sürücüler ile paylaşılacak.
  • Toplu taşıma kartlarında bu sistemin kullanıma başlamasıyla güvenlik sağlanmış olacak.
turkiye-kart-nasil-alinir-nedir
turkiye-kart-nasil-alinir-nedir

Metrodan otobüse, vapura, müzeye ve taksi gibi hemen her yer ve ülkenin tamamında kullanımı sağlanacağı ve şehir değiştirildiğinde ayrı bir kart almaya gereklilik bırakmayacak Türkiye Kart sisteminin farklı illerde kullanılabilirliği için belediyelerle anlaşma sağlanacağı ve isteyen belediyelerin karta kendi illerine özel şehircilik uygulamalarının da entegre edilmesi bekleniyor. İstenildiği durumda taksi veya dolmuş gibi serbest şekilde toplu ulaşım sağlayan esnaflar da Türkiye Kart sistemine dahil olabilecek.

Türkiye Kart yalnızca ulaşım için değil her türlü finansal ödeme işlemlerinde de kullanımı olacak. Banka hesabı bulunmayan kişiler cep telefonu aracılığıyla para transferi gerçekleştirebilecek. Söz konusu Türkiye Kart ile para transferlerinin yanı sıra alışveriş ödemelerinde de kullanılabilecek. Türkiye Kart, tüm ATMlerde, pos cihazlarında ve e-ticaret ödemelerinde de geçerli olacak. Türkiye Karta platform üyelerinin kanalları aracılığıyla (ATM, şube vs.) para yatırılabilecek. Böylece paranın dijitale dönüşümü sağlanarak kayıt altına alınması da sağlanabilir olacak.

Vatandaşa ön ödeme veya kartın bağlı olduğu hesapla belli miktarda para tutulması özellikli Türkiye Kart seçenekleri sunulacak. PTT, Türkiye Kart için satış ve dolum merkezi de oluşturacak. Türkiye Kart, tüm Türkiyede bulunan 4600 PTT noktasından temin edilebilecek.

Türkiye Kart Nasıl Alınır? 

Türkiye Kart henüz proje aşamasında olup, aktif olarak kullanılmaya başlanmadı. Projenin şekillenmesi ve ilerlemesiyle birlikte, kullanıma başlanmasının ardından PTT şubelerinden kişinin kendisine özel ismiyle temin edinebilecektir. Kartın ücretine dair herhangi bir bilgi henüz verilmemişken, kullanıma başlamasıyla birlikte birçok alanda kullanımı sağlanabilecek. 

Türkiye Kart, tüm şehirlerde bulunan toplu taşıma araçlarının kullanımını kolaylaştırmak için tek bir kart sistemi üzerine dayalı proje olmasına rağmen, toplu ulaşım dışında da birçok alanda kullanılmasına imkan verilecektir. Alışveriş ödemelerinde, müze girişlerinde, para transferi gerçekleştirme işlemleri gibi geniş bir kullanım ağı sunuluyor. Türkiye Kart projesinin ne zaman hayata geçirileceği, nasıl kullanımı sağlanacağına dair bilgiler netleştikçe sizlerle paylaşacağız.

Yorum yapın