Türksat Frekans Bilgileri ve Kanallar

Türksat Frekans Bilgileri ve Kanallar sorusunun cevabı: Türkiye, Türksat 4A uydusunu kullanmaya başlamadan önce bilindiği üzere Türksat 2A frekansı aktif olarak kullanılıyordu. Türksat 4A frekansı, 2Aya göre daha hızlı, daha uzun ömürlü ve çok daha gelişmiş frekans ağına sahip. Türksat 4A uydusu frekansının en büyük avantajı ortalama bir televizyona sahip kişilerin de HD kalitede yayın izleyebilmesini sağlamasıdır. Böylelikle bu uydu sayesinde kalite artışının söz konusu olduğunu anlamaktayız.

Türksat 4A uydusunun kullanımına başlanması ile televizyon sektörüne yenilikler geldi. Bu yenilikler arasında hızlı bir Yayın Akışı, yüksek kaliteli bir görüntü ve uzun ömürlü kullanım sağlayan bir uydu ağı gelmektedir. Televizyon firmaları Türksat 4A frekansı üzerinden HD yayın yapmak isteyebilir. Bu durumda televizyon firmalarının sertifika alması gerekir.

HD yayın özelliği başta olmak üzere Türksat 4A uydusuna yeni eklenen kanalların sayısını bildirmek gerekirse 500den fazla olduğu söylenebilir. İzleyiciler için bu kanallar 1080p görüntü kalitesinde ve yüksek çözünürlükte izlenebilmektedir. Bilindiği üzere daha öncesinde aylık ücretler ile HD görüntü kalitesinde yayınlar sunulmaktaydı. Türksat 4A kullanıma geçilmesi sayesinde artık kimse aylık herhangi bir ücret ödemeden HD kalitede yayın izleyebilir.

Türksat 4A Otomatik Frekans Ayarı İçin Frekans Bilgileri

  • Frekans: 11747 MHz, Polarizasyon: Yatay -H - (Horizontal), Sembol oranı (Symbol Rate): 27500 Ksymb FEC: 5/6 
  • Frekans: 11844 MHz, Polarizasyon: Dikey - V - (Vertical), Sembol oranı (Symbol Rate): 2222 Ksymb FEC: 3/4 

Türksat 4A uydusuna ait frekans ayarlarını gerçekleştirebilmek için Türksat güncelleme sisteminde televizyon kanallarının frekans bilgilerini ayrı ayrı girmeniz gerekmez. Türksat 4A frekans ayarlamasının düzgün bir şekilde ayarlanması için Türksat otomatik arma frekansını uydu alınıza iletmeniz gerekir. Bu alandan şebeke arama ya da Network Search kısmı açık olarak seçilmelidir.

turksat-frekans-bilgileri
turksat-frekans-bilgileri

 

Kanal araması yapabilmek için güncel kanal listenin uydu cihazınıza yüklenmesi bu işlem için yeterli olacaktır. Bu durumun haricinde herhangi bir kanal güncellenmesinde sorun yaşanması durumunda kanalları manuel olarak da ekleme imkanınız bulunuyor.

Ek olarak diğer yazımız olan Monster Alınır mı? yazımıza göz atabilirsiniz.

Manuel bir şekilde girmeniz gereken kanalları uydu alıcısının kurulum ya da ayarlar bölümünden tek kanal arama alt menüsünden uydu bölümünde yer alan Türksat 42° E ve Türksat Ankara Paket parametreleri seçilmelidir. Şebeke aramasının açık olarak seçilmesi oldukça önemli bir kısım. Bu sayede otomatik tarama sonucunda güncel kanal frekans bilgileri de uydu alıcınıza eklenmiş olur. Türksat 4A uydusu frekans ayarları ister manuel ister otomatik olsun en basit biçimde bu anlatım şeklinde gerçekleştirilir.

Türksat Bilgileri

Türksat Anonim Şirketi, hizmet kalitesinin artırılması doğrultusunda gerçekleştirdikleri çalışmalar sonucunda, mevcut şebeke arama frekanslarına ek olarak yeni frekans ağları da eklendi. Bu yenilik ile birlikte şebeke tarama hizmetinden yararlanmak için, bulunmuş olduğunuz kapsama alanı içerisine göre Türksatın sunduğu frekanslar kullanılabilmektedir.

Karasal yayın sistemini geride bırakalı çok uzun zaman geçti. Artık birçok kişinin zorlukla hatırladığı karan yayın antenleri ve ayarlama yöntemleri yerini güncel teknolojinin ilerlemesi ile uydudan yapılan yayınlara bıraktı.

Karasal yayınları genç nesil bilmese de orta yaşlı insanların birçoğu hatırlar. Her ne kadar uydu kullanımı hayatımızda büyük bir kolaylık sağlasa da eski sisteme alışan kişiler için frekans ayarı yapma ve kanal arama işlemleri oldukça zorlu olabilir. Türksat 4A uydu frekans ayarlaması hemen her geçen gün daha geniş bir izleyici kitlesi tarafından kullanılıyor. Türksat 4A frekans kullanımına uzun zaman önce geçilmesine rağmen hala birçok insan tarafından ihtiyaç duyuluyor. Türksat 4A frekans bilgilerinin sürekli olarak değiştirilmesi bu ihtiyacın ön planda olmasında önemli bir faktör oluşturmaktadır.

Yorum yapın