Tyt Biyoloji Konuları

Tyt Biyoloji Konuları sorusunun cevabı: TYT biyoloji konuları, fen bilgisi dersleri alanında tartışılmaz bir şekilde en basit şekilde puan almanızı ve netlerinizi yüksek tutmanızı sağlayan bir derstir. Birçok sözel ders öğrencisi, fen bilgisi dersi sorularına hiç göz atmadığından dolayı fen bilgisi soruları çözen sözel öğrenciler her zaman diğerlerine göre çok daha avantajlıdır. Bundan dolayı yeni açıklanan TYT biyoloji dersi konuları hakkında hazırlamış olduğumuz konuları ve konu dağılımını inceleyerek ders çalışma programınızı hazırlamanız gerekir. Güncel eğitim sistemi ve ders müfredatları, öğrencinin ezbere dayalı bir şekilde çalışma biçimine yöneltmesinden dolayı öğrenciler biraz daha rahat şekilde ders çalışabilmektedir. Rahat çalıştıkları için, TYT biyoloji konuları genel olarak öğrenciler tarafından seviliyor ve çalışırken daha hevesli oluyorlar. Bazı öğrencilerin ise biyoloji dersinin nasıl sayısal alan arasında olduğunu ve içerisinde sayısal herhangi bir konunun olmadığını söylediklerini biliyoruz. Biyoloji dersinin sayısal bir ders içeriğinin olmamasının nedeni bilimsel verileri inceleyerek ve bununla birlikte sizin yorumlama gücünüzü arttırmaya yönelik olması olabilir. Bir diğer yandan ise biyoloji dersinin ele almış olduğu konular diğer sayısal ders içerikleri işbirliği içerisinde olmasından dolayı da sayısal derslerle bir arada bulunuyor olabilir.

  • Canlıların Ortak Özellikleri
  • Canlıların Temel Bileşenleri
  • Hücre ve Organelleri
  • Hücre Zarından Madde Geçişi
  • Canlıların Sınıflandırılması
  • Mitoz ve Eşeysiz Üreme
  • Mayoz ve Eşeyli Üreme
  • Kalıtım
  • Ekosistem Ekolojisi
  • Güncel Çevre Sorunları
tyt-biyoloji-konulari
tyt-biyoloji-konulari

 

Ayt Matematik Konuları yazımıza göz atmayı unutmayınız.

Güncel olarak TYT sınavının biyoloji konuları bunlardır. 2023 yılında yapılacak olan üniversite sınavına dair yapılan oturumların ilki olan TYT’de bu konulardan sorular çıkması da muhtemeldir. TYT biyoloji konuları genel anlamda sözel içerikli konulardan oluşuyor. Düzenli, bol tekrar ve soru çözümü yaparak kolay bir şekilde halledebileceğiniz ve sınavda puanlarınızı arttırmanıza yardımcı olacak bir derstir. Aşağıda yer alan tabloda ise yıllara göre TYT sınavında biyoloji konularının soru dağılımları hakkında bir tablo hazırladık.

TYT Biyoloji Konu Dağılımları

KONULAR

2022

2021

2020

2019

2018

Canlıların Ortak Özellikleri Soru Sayıları

1

*

*

1

*

Canlıların Temel Bileşenleri Soru Sayıları

*

1

1

1

1

Hücre ve Organelleri Soru Sayıları

1

1

1

*

*

Madde Geçişleri Soru Sayıları

*

*

*

*

1

Canlıların Sınıflandırılması Soru Sayıları

1

1

1

1

1

Hücre Bölünmeleri ve Üreme Soru Sayıları

1

1

1

1

1

Kalıtım Soru Sayıları

1

1

1

1

*

Ekosistem Ekoloji Soru Sayıları

1

1

1

1

1

Bitkiler Biyolojisi Soru Sayıları

*

*

*

*

1

Soru Sayısı

6

6

6

6

6

 

Üniversite adaylarının yerleşmesi için girmiş oldukları YKS’nin ilk oturumunda gerçekleşen Temel Yeterlilik Testi (TYT) kapsamında yıllara göre biyoloji konularında soru dağılımları bu şekildedir. 

TYT sınavında biyoloji dersine ait konular, lise müfredatının 9. Ve 10. Sınıf biyoloji dersinin konularından oluşmaktadır. Üniversite sınavına hazırlanacak olan adayların; o yıla ait biyoloji dersinin 9. ve 10. Sınıf konularını incelemeleri ve geçmiş yıllarda gerçekleştirilmiş olan TYT oturumlarında biyoloji dersine ait konu dağılımlarının incelenmesi, sınava hazırlık sürecinde doğru konulara yeteri kadar çalışmalarında yardımcı olacaktır. 

TYT oturumu toplamda 120 sorudan oluşmaktadır. Ayrıca;

TYT Sınavında 40 adet Türkçe, Sosyal Bilimler alanında; 5 adet tarih, 5 adet coğrafya, 5 adet felsefe ve 5 adet din kültürü ve ahlak bilgisi derslerinden toplamda 20 soru sorulur.

TYT sınavının sayısal kısmında ise 40 adet temel matematik konularından sorular sorulurken; 20 adet soru fen bilimlerinden çıkmaktadır. Fen bilimleri derslerinin soru dağılımı ise; 7 adet fizik, 7 adet kimya ve 6 adet biyoloji konularından oluşuyor.

YKS’nin ilk oturumu Temel Yeterlilik Testi TYT’nin sınav süresi 135 dakikadır.

Yorum yapın